امروز

شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۷:۵۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

در هر معامله خرید و فروش خودرو یکی از اصلی‌ترین و اساسی ‌ترین مراحل، نوشتن قولنامه است. به ‌دلیل اهمیت فراوان قولنامه، در این مطلب از شرکت امداد خودرو ۱۶۹۳ قصد داریم همه چیز در مورد قولنامه خودرو را به شما مخاطبین گرامی شرکت امداد خودرو ۱۶۹۳ گوشزد کنیم.

 

همیشه در هنگام خرید و ‌فروش خودرو‌های دست ‌دوم یا صفر نکات و جزئیاتی وجود دارد که معمولا خریداران به آن توجه کافی ندارند. چه خریدار خودرو باشید و چه فروشنده آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قولنامه بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه‌ای که به ‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی طرفین قرارداد آن را امضا کنند، قانونی می‌شود و بر ‌اساس شرایط و بندهایی که در آن قید شده، می‌توانید طبق قرارداد عمل کرده یا آن را فسخ کنید. پس قولنامه را باید دقیق بنویسید، حتی اگر طرف دیگر معامله از دوستان یا آشنایان شما باشند.

 

 

عدم توجه هنگام نوشتن قولنامه خودرو می‌تواند مشکلاتی را در آینده به‌دنبال داشته باشد. در ادامه نکات قابل توجه هنگام تنظیم قولنامه خودرو را برای شما مخاطبین عزیز توضیح می‌دهیم تا با آگاهی از این اطلاعات خرید و فروش خوبی همراه با سود و منفعت انجام دهید و از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنید.

 

  1. قبل از نوشتن قولنامه خودرو حتما بیمه‌نامه خودرو را به ‌دقت مشاهده کنید؛ چرا که از اطلاعات بیمه‌نامه خودرو و تخفیف بیمه مشخص می‌شود که خودرو تصادف نداشته یا چند بار تصادف کرده است. به این نکته توجه کنید که خودرویی که تصادف نکرده باشد دارای تخفیف خودرو است، اما خودرویی که تصادف کرده باشد از تخفیف بیمه برخوردار نیست.
  2. توجه کنید هنگام نوشتن قولنامه حتما از کاربن بین دو برگه قرارداد استفاده شود و تمامی مواردی که باید در یک قولنامه ذکر شود را با دقت زیاد بررسی کنید. یادتان نرود در آخرین مرحله قولنامه و قبل از امضای طرفین کاربن را از بین دو نسخه بردارید تا طرفین بتوانند نسخه اصلی را امضا کنند.
  3. اطلاعات مربوط به طرفین قرارداد باید از روی مدارک شناسایی معتبر ثبت شود. مشخصات خودرو نیز باید از روی مدارک معتبر خودرو نوشته شود. همچنین یادتان باشد برای اطمینان بیشتر، اطلاعات مربوط به خودرو که در مدارک خودرو نوشته‌ شده را حتما با خود خودرو مطابقت دهید تا مغایرتی وجود نداشته باشد.
  4. لوازم و وسایل جانبی خودرو، سالم یا عدم سالم بودن آن را در قولنامه ذکر کنید.
  5. تمامی شرط و بندهایی که دو طرف معامله درباره آن به توافق رسیده‌اند را در قولنامه ذکر کنید.
  6. هزینه یا مبلغی را که برای خرید پرداخته می‌شود را در قولنامه بنویسید و ذکر کنید که چه مبلغی به ‌صورت نقدی و چه مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود.
  7. در صورتی که مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود، فراموش نکنید که باید تمامی جزئیات مربوط به چک، تعداد و تاریخ آن در قولنامه نوشته شود.
  8. فراموش نکنید که این‌گونه سندها و قولنامه‌ها نباید خط‌خوردگی داشته باشند. اگر در هنگام نوشتن و پیش از امضا، قولنامه دچار خط‌خوردگی شود باید در انتها توضیحی مربوط به خط‌خوردگی و این‌ که قبل از امضای طرفین خط‌‌‌‌ خوردگی به  ‌وجود آمده است، ذکر شود و علاوه بر طرفین معامله، شاهدان نیز باید یادداشت مربوط به علت خط ‌خوردگی را امضا کنند.
  9. در هنگام خرید و فروش خودروی دست دوم نکته مهم این است که هنگام تعویض پلاک اگر شما خریدار باشید، باید همراه فروشنده برای تعویض پلاک بروید و نباید از فروشنده وکالتی برای تعویض پلاک دریافت کنید. در صورتی ‌که شخصی حق انجام معامله نداشته باشد، وکالت‌نامه برای تعویض پلاک بی‌اعتبار است. کسانی هستند که حق انجام معامله ندارند و از ترفند دادن وکالت نامه و سوءاستفاده از بی‌اطلاعی خریدار از ممنوع المعامله بودنشان،‌ کلاه‌برداری می‌کنند.
  10. سعی کنید حتما در بنگاه‌های معتبر و دارای تابلو‌های اتحادیه و جواز کسب معامله خود را انجام دهید و قولنامه خود‌ را تنظیم و امضا کنید. همچنین طرفین معامله می‌بایست یک نفر شاهد عادل همراه داشته باشند تا هنگام امضای قولنامه، حضور داشته و قرارداد را به ‌عنوان شاهد امضا کنند.

 

شرایط فسخ قولنامه خودرو

 

خب تا اینجا درباره نکات مهم و کاربردی مربوط به قولنامه خودرو صحبت کردیم، بد نیست کمی هم در مورد شرایط فسخ قولنامه خودرو بدانیم. بعد از معامله خودرو ممکن است به هر دلیلی نیاز به فسخ معامله پیدا کنید و حتما این سوال برایتان پیش آمده است که یک قولنامه خودرو در چه شرایطی فسخ می‌شود؟ برای فسخ قولنامه باید چه نکاتی را بدانید؟

 

 

«خیار» کلمه‌ای است که حقوقدان‌ها به‌جای کلمه «به هم زدن» استفاده می‌کنند و از اختیار می‌آید؛ یعنی طرفین معامله اختیاراتی در معامله‌شان دارند. در شرایط زیر می‌توان یک قولنامه را فسخ کرد:

 

خیار مجلس: یعنی طرفین معامله هنوز در محل نوشتن قولنامه حضور دارند، اما طرفین معامله به هر دلیلی در لحظه آخر از انجام معامله پشیمان می‌شوند.

خیار غبن: شرایطی است که یکی از طرفین معامله متوجه می‌شود که از این معامله ضرر کرده است؛ مثلا فروشنده متوجه می‌شود خودرو را زیر قیمت فروخته و ضرر کرده است، اما در بیشتر قراردادها ذکر می‌شود که همه خیارها از جمله خیار غبن ساقط شده است.

خیار تدلیس: یعنی فروشنده خودروی خود را بهتر از آن چیزی که هست نشان می‌دهد و با فریبکاری سعی کند عیب و ایراد خودرو را بپوشاند. اگر فروشنده‌ای به این ترتیب خریداری را فریب دهد، خریدار می‌تواند به ‌صورت قانونی قولنامه را فسخ کند.

خیار شرط: یعنی خریدار و فروشنده شرط کنند که تا مدتی مشخص می‌توانند قرارداد را فسخ کنند.

خیار تخلف شرط: در این مورد در صورتی‌ که خریدار یا فروشنده شرط کرده باشد کاری انجام دهد ولی آن را انجام ندهد، طرف مقابل می‌تواند طبق قانون قولنامه را فسخ کند.

خیار تأخیر: اگر در هنگام معامله خودرو، در مورد زمان پرداخت وجه چیزی در قولنامه ننوشته باشید، فروشنده می‌تواند تا سه روز منتظر شما باشد که پول را بپردازید؛ در غیر این صورت معامله فسخ می‌شود.

خیار تعذر تسلیم: این مورد برعکس مورد قبلی است و شرایطی است که فروشنده به هر دلیلی نتواند به‌ موقع خودرو را تحویل خریدار بدهد، طبق خیار تعذر تسلیم قرارداد فسخ می‌شود.

خیار شرکت: معلوم شود خودرویی که فروخته شده، متعلق به دیگری است که اگر صاحب آن به معامله راضی نشود، خریدار می‌تواند تمام معامله را به هم بزند یا پول آن مقدار را از فروشنده بگیرد.

با آگاهی از مطالب بالا باید شرایط قولنامه‌تان را تنظیم کنید. اگر می‌خواهید با خیال راحت قولنامه را امضا کنید، باید قولنامه طوری تنظیم شود که اختیاراتی قانونی در آن لحاظ شده که هم به ‌نفع فروشنده و هم به‌ نفع خریدار باشد و مورد توافق دو طرف باشد. با آگاهی از اختیارات بالا، زمانی که متوجه شدید خودرویی را گران خریده‌ یا ارزان فروخته‌اید یا فروشنده ایرادات خودرو را پنهان کرده است، می‌توانید قولنامه خودرو را فسخ کنید.

 

۱۰ نکته طلایی در نوشتن قولنامه را به خاطر بسپارید تا معامله بی دردسری را تجربه کنید و از خرید و فروش خودرو لذت ببرید. عدم رعایت هریک از این نکات می‌تواند شما را دچار دردسرها و مشکلاتی کند، پس  این نکات مهم را فراموش نکنید و از تجربه یک معامله پرمنفعت هیجان‌زده شوید.

 

جهت ارتباط با تیم امداد خودرو ۱۶۹۳ در سراسر کشور با شماره تماس، ۱۶۹۳ بدون کد و همچنین سامانه اطلاع رسانی امداد ۱۶۹۳  و سامانه خدمات شهروندی سراسری آئین سخا در خدمت شما عزیزان هستیم

سامانه اطلاع رسانی امداد ۱۶۹۳:

http://emdad1693.ir

سامانه خدمات شهروندی سراسری آئین سخا:

http://parsemdad.ir/  

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Call Now Buttonدرخواست امداد
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی